Zaufało nam 22160 firm.

Zaloguj się! Zarejestruj się!

Funkcje biznesplanu

 

 

 

Funkcje biznesplanu

 

 

Aby zorganizować przyjęcie, należy sporządzić listę gości, przygotować odpowiednie miejsce, w którym wszyscy się zmieszczą, zadbać o odpowiednią oprawę wizualną, o potrawy i napoje, a także ewentualnie inne atrakcje, które umilą gościom czas. Bez starannie zaplanowanych działań wstępnych i organizacyjnych imprezie grozi porażka. Podobnie rzecz się ma z planowaniem otwarcia firmy. Bez skrupulatnie przygotowanego, szczegółowo opracowanego i co do najmniejszego punktu przemyślanego biznesplanu przedsięwzięcie ma małe szanse powodzenia. Dlaczego?

 

Przede wszystkim staranność planowania owocuje starannym działaniem. Zostawianie spraw samym sobie, lub „łutowi szczęścia” nie jest działaniem, które przystoi potencjalnemu przedsiębiorcy – z definicji osobie, która bierze sprawy w swoje ręce. Nie da się prowadzić firmy na łapu-capu, wedle doraźnie wyznaczanych celów, zasad i środków dobieranych li i jedynie według uznania. Tłumaczenie, że biznesplan to zbędna papierologia i strata czasu to objaw wyjątkowej krótkowzroczności, a zarazem nieuchronny objaw beztroski, która ma to do siebie, że mści się na tym, kto ją żywi.

 

Biznesplan to dokument, w którym wyznacza się pewne cele przedsięwzięcia, uwzględniając określone możliwości i okoliczności ich realizacji. Bierze się przy tym pod uwagę wszystko co warunkuje sukces lub niepowodzenie, i wyszczególnia, jakie konkretnie działania zostaną podjęte, by osiągnąć pierwsze, a jakie by uniknąć drugiego. Pełna formalizacja procesu planowania biznesowego i ujęcie go w ścisłe ramy, pozwala kreatywność i zapał rozmieścić w odpowiednich dawkach tam, gdzie będą przydatne, a co za tym idzie uniknąć efektu „słomianego ognia”.

Dobrze sporządzony biznesplan spełni zarazem dwie funkcje: pozwoli skutecznie zarządzać firmą – sprawdzać, czy założone doraźne, pośrednie cele służą realizacji celów głównych, czy działania reklamowe są zgodne z wytycznymi marketingowymi, mającymi wedle planu ułatwić sukces – jest to tak zwana funkcja wewnętrzna biznesplanu. Jego funkcja zewnętrzna polega na tym, że dokument może posłużyć jako swego rodzaju prognostyk sukcesu planowanego przedsiębiorstwa, od którego bank bądź inna placówka finansowa, bądź decyzyjna, może uzależnić wsparcie dla przedsięwzięcia (kredyt, dotacje, zasilenie kadr stażystami itp.) Aby biznesplan należycie spełniał zarówno funkcję wewnętrzną – porządkującą, jak i zewnętrzną – reprezentującą, musi być sporządzony z najwyższą starannością, wymagającą wiedzy na temat przedsięwzięcia, ale także znajomością rynku, konkurencji i przepisów – konieczna stanie się ocena szans i zagrożeń wiążących się z prowadzeniem działalności. Zasadniczo powinien on zostać sporządzony przez osobę, która firmą ma kierować, gdyż opieranie się na dokumencie, który sporządził ktoś inny, nie pozwoli wystarczająco skutecznie realizować planów i celów. Praktyka pokazuje jednak, że zasięgnięcie rady specjalisty w dziedzinie budowania biznesplanów może przynieść wiele dobrego, pod warunkiem jednak, że jest to pomoc służąca rozwianiu wątpliwości i uzupełnieniu wiedzy, a nie narzuceniu z zewnątrz ścisłych rozwiązań.

 

 

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2007-2014 Wyszukiwarka Firm