Zaufało nam 22160 firm.

Zaloguj się! Zarejestruj się!

Przyczyny niepowodzeń małych firm

Przyczyny niepowodzeń małych firm

 

 

 

 

Przedsiębiorczość jest taką cechą człowieka, która potrafi go zaprowadzić niemal wszędzie tam, gdzie postawił on swój cel. Dzięki zespołowi cech i działań, a także samemu nastawieniu na osiąganie określonych korzyści – czyli dzięki przedsiębiorczości właśnie, możemy polegać sami na sobie i w istocie stawać się kowalami własnego losu. Jakkolwiek godna pochwały jest własna inicjatywa, trzeba jednak zawsze zdawać sobie sprawę z istniejących na rynku niebezpieczeństw – najlepiej przeanalizować zawczasu, skąd może przyjść porażka. Nie jest to bynajmniej czarnowidztwo, ale cenna umiejętność przewidywania potencjalnych przeszkód na drodze do sukcesu i podejmowania odpowiednich środków zaradczych w stosownym momencie.

Do najczęstszych przyczyn niepowodzeń w prowadzeniu własnej firmy zaliczyć można: brak planowania, brak doświadczenia w branży, niedostosowanie produktu/usługi do potrzeb rynku, a także nadmierny początkowy optymizm, a w jego konsekwencji nienależyte zabezpieczenie płynności finansowej.

Brak planowania to jeden z grzechów głównych przedsiębiorców – wydaje im się bowiem, że działanie „na żywioł” – spontaniczne i intuicyjne, zapewni ciągłość obrotu i niemalże zastąpi strategie marketingowe. Tymczasem postępując w ten sposób, właściciel firmy naraża się na znaczne ryzyko „tąpnięcia” na rynku. Każda większa fala – czy to nieprzewidziane reakcje klientów, czy działania konkurencji – może zmyć tego, kto stroni od analizy i planowania. Kolejny brak – niedobór doświadczenia w branży – może uśmiercić za jednym zamachem i firmę, i będącą jej motorem napędowym przedsiębiorczość właściciela. Często zachęceni dotacjami absolwenci otwierają firmy – czy to we własnej, wyuczonej branży, czy też w innej dziedzinie. Tymczasem wiedzy praktycznej, czyli tego, czego uczymy się wykonując określone czynności, nie da się zastąpić żadną dawką teorii, entuzjazmu, czy nawet aliansem tych dwu sił. Żeby coś robić dobrze, trzeba to najpierw przez pewien czas wykonywać pod okiem fachowca i zbierać od niego cenne informacje zwrotne. Tego po prostu się nie da przeskoczyć. Dlatego tak ważne są wszelkie możliwości uczenia się zawodu od wykonujących go z powodzeniem osób – staże i praktyki, które są absolutnym minimum, pozwalającym myśleć o założeniu własnej firmy w danej branży.

Ważne jest też szybkie reagowanie na zmiany na rynku – ten, kto z uporem „wciska” klientom jakiś produkt czy usługę, nie zważając na ich brak zainteresowania, wierząc, że uda mu się przekonać ludzi – jest skazany a porażkę. Trzeba oczywiście proponować coś nowego, interesującego – jednak dobrze jest modyfikować swoje propozycje zgodnie z sugestiami ich ostatecznych odbiorców. Trzeba także uważać na czynione założenia dotyczące własnej działalności – zawsze należy uwzględniać dane lokalnego rynku, sprawdzać, jak mają się interesy konkurencji – otwieranie piątej kwiaciarni w jakimś rejonie i zakładanie, że nasze bukiety i wiązanki będą na tyle zachwycały klientów, że to właśnie nasz interes utrzyma się i będzie przynosił zyski, mimo iż pozostałe sklepy z ledwością pozyskują środki na zakup towaru – jest oczywista lekkomyślnością, której zdecydowanie należy się wystrzegać.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2007-2014 Wyszukiwarka Firm